Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher Erden’in hikayesi
04 Nisan 2017 Salı tarihinde yayınlandı (1196) kez okundu
YAŞAMI 1888’de Erzurum’da doğdu. Subay Derviş bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı’na katıldı, askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı. I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi'nde kendi ailesinden dokuz-on kadınla birlikte savaştı. Eşi Derviş Bey'in Sarıkamış'ta şehit olduğu haberini aldıktan sonra memleketi Erzurum'a döndü.1919'daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal'le bizzat görüşebilmek için Sivas'a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Aldığı talimatlaİstanbul'a gitti, silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu. İzmir'in Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir'e geçerek kurtuluşu için savaştı.300 kişiyi aşkın birliği ile I., II. İnönü Muharebesi, Sa..
premature bebekler ve aileleri
12 Ocak 2017 Perşembe tarihinde yayınlandı (784) kez okundu
premature bebekler ve aileleri
Vaktinden önce dünyaya gelen bebekler, vaktinde doğan bebeklere göre sağlık ve gelişimsel süreçler bakımından daima daha fazla risk altındadır. Erken doğumun getirdiği sorunlar bazı durumlarda bebeği ve aileyi çocukluk yıllarında ve hatta sonrasında bile etkilemeye devam edebilir. Doğum ne kadar erken gerçekleştiyse gelişimsel riskler de o kadar büyük olur. Prematüre bebekler kronik ciğer hastalık..
Prematüre bebeğin yaşayacağı olası sorunlar
28 Aralık 2016 Çarşamba tarihinde yayınlandı (667) kez okundu
Prematüre bebeğin yaşayacağı olası sorunlar
Bağışıklık sistemi, antikor geçişi ve organ gelişimi tam olarak tamamlanmayan prematüre bebekleri, pek çok sağlık sorunu bekliyor. Bilgi Grup Yayıncılık’tan çıkan, Prof. Dr. İpek Akman’ın yazdığı ‘Sevgiyle Büyü Prematüre Bebek’ kitabı, prematüre bebeği ve yaşayacağı olası sorunları tanımanın yollarını anlatıyor. Ayrıca ai..
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
21 Kasım 2016 Pazartesi tarihinde yayınlandı (709) kez okundu
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü    (İngilizce: International Day for the Elimination of Violence against Women),  1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla  BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.   BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gün..
18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1414) kez okundu
18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ
18 MART 1915 DE TÜRK MİLLETİNİN BÜTÜN DÜNYAYA HAYKIRARAK SÖYLEMEYE ÇALIŞTIĞI BİR ŞEY VARDI; EY DÜNYA MİLLETLERİ, BURASI BENİM ÖZ VATANIM, BEN VATANIMI KORUYORUM.SİZLER İSE BENİM VATANIMI İŞGAL ETMEK İSTİYORSUNUZSİZLER NE KADAR SAYICA ÜSTÜN OLSANIZ DA, SİLAH GÜCÜNÜZ NE KADAR FAZLA OLSA DA HİÇBİR ZAMAN ÜL..
TEŞEKKÜR MEKTUBU
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1345) kez okundu
TEŞEKKÜR MEKTUBU
TEŞEKKÜR METNİ23.11.2012 TARİHİNDE MALTEPE KADIN PLATFORMUNUN KURULUŞUNUN 1.YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE KÜÇÜKYALI KÜLTÜR MERKEZİ SERİNCE SALONUNDA DÜZENLENEN ETKİNLİKTE BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYAN KATILIMCILARIMIZA VE DEĞERLİ KONUKLARIMIZA ,SALONU BİZLERE AÇAN MALTEPE BELEDİYESİNE     KUTLAMA MESAJLARI VE ÇİÇEK GÖNDERE..
TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ’NİN KÜRTAJ ‐ SEZARYEN YASA TASARISI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1373) kez okundu
TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ’NİN  KÜRTAJ - SEZARYEN YASA TASARISI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ Dünya Sağlık Örgütü Üreme Sağlığı Strateji Raporları, dünyada her yıl ortalama 45 milyon kürtajın yapıldığını ve bunların 19 milyonunun güvenli olmayan ortam ve koşullardagerçekleştiğini göstermektedir.     Türkiye’de 1983’te legal hale gelen kürtaj ile yasadışı düşüklere bağlı anne ölümleri azalmıştır. Şimdi ise büyük bir aceleyle Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın beraber hazırlayarak Bakanlar Kurulu’na sunacağı kürtaj – sezaryen yasa tasarısı hazırlamaktadır.  Türkiye Psikiyatri Derne..
29.05.2012 ŞİDDET
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1414) kez okundu
ŞİDDET!*Şiddet, bireysel değil, toplumsal bir yaradır.*Güç ve baskı uygulayarak, insanların bedensel ve ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümüdür. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye’de şiddet görenler yine kadınlardır.*Şiddetin ( toplantılarımızda her zaman belirttiğimiz gibi) dini, dili, ırkı, köylüsü, kentlisi, açığı, kapalısı, okumuşu, okumamışı yoktur. *Şiddetin nerden geldiği, kimin yaptığı şiddeti masum kılamaz. Maltepe Kadın Platformu, bu felsefe üzerinden kurulmuştur ve siyaset üstüdür.*Maltepe kadın Platformu, 15.10.2011 tarihindeki Basın açıklaması ile kuruluşundan bugüne kadar, 38 katılımcısı ile bir bütün oluşturmuşt..
YAŞLILAR HAFTASI
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1359) kez okundu
YAŞLILAR HAFTASI
Saygıdeğer hanımefendiler,Saygıdeğer Beyefendiler,      18-24 Mart yaşlılar haftası nedeniyle, Maltepe huzurevi derneği başkan yardımcısı Sayın Türkan ARAS hanım efendinin düzenlemiş olduğu etkinlikte biz, Maltepe Kadın Platformu Katılımcılarını, sizlerle bir araya getirdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.       Sizler ..
ATA DEFTERİ
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1178) kez okundu
ATA DEFTERİ
Bugün 38 Sivil Toplum kuruluşunun kadın temsilcileri olarak huzurunuzda bulunmanın heyecanını yaşıyoruz. Maltepe kadın platformu olarak içinde bulunduğumuz 2000’li yıllarda kadının töre cinayetlerine, cinsel tacize, şiddete maruz kaldığını görmekteyiz.  Bu nedenle kurmuş olduğun cumhuriyetin Türk kadınları olarak hepimize iki türlü görev d..
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TAM METİN
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1271) kez okundu
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TAM METİN
Kıymetli Katılımcılar,Değerli Basın Mensupları,Çok Değerli Maltepeliler, 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde, tekstil fabrikasında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısı ile kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında, çoğu kadın 129 işçi can ..
DOĞUM GÜNÜ
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1692) kez okundu
DOĞUM GÜNÜ
DOĞUM GÜNÜ     Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu’nun çökmesi ile işgal edilen vatan topraklarını kurtarmak için 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıktı. Bu tarih aslında Türk milletinin kurtuluş tarihi, Atatürk’ün deyimi ile ‘’Benim Doğum Günümdür’ ’dediği tarihtir.   &nb..
TEŞEKKÜR YAZISI
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1261) kez okundu
TEŞEKKÜR YAZISI
MALTEPE KADIN PLATFORMU Bakanlar Kurulu’na sunulan Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarı Taslağı ile ilgili rapor, görüş ve önerilerin TBMM’deki iktidar ve muhalefet partilerine ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na dosya halinde 19.01.2012 tarihindeki ziyaretler ve temaslar neticesinde sunulması sebebiyle;     -Anıtkabi..
KADINA ŞİDDET
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1500) kez okundu
KADINA ŞİDDET
DOĞURANLAR DOĞURDUKLARINDAN ŞİDDET GÖRMESİNMUTLU ANNELER MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRSİN Sloganlarımızla Maltepe’ de kadına şiddete karşı mücadelemizi 15.10.2011 tarihindeki basın açıklaması ile Maltepe Kadın Platformu kurulmuştur.     Maltepe Kadın Platformu 38 sivil toplum kuruluşunun mutabakatı ile oluşmuştur.Katılımcılarımız:Kadın meclis üyeleri,Kadın m..
BAKANLIĞA SUNULAN KANUN TASLAĞI
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1353) kez okundu
BAKANLIĞA SUNULAN KANUN TASLAĞI
İSTANBUL MALTEPE KADIN PLATFORMU GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ Kapsam:Kadınların, çocukların, eşlerin, nişanlıların ve yakın ilişki içinde yaşayanların, nişanlılık veya evlilik birlikteliği ya da beraberliği herhangi bir sebeple sona ermiş olan bireylerin veya diğer aile bireylerinin korunmasına ilişkin hükümleri kapsar.         Yakın..
İSTANBUL BAROSU ZİYARETİ
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1391) kez okundu
İSTANBUL BAROSU ZİYARETİ
BASIN AÇIKLAMASI 05.12.2011   Bugün kadınlara milletvekili seçme seçilme hakkı verilmesinin 77. Yılı.   Cumhuriyetin kuruluşunu izleyen ilk on yılda Atatürk’ün önderliğinde yapılan devrimlerin hedefi, ülkemizde çağdaş uygarlığa ulaşmak ve aşmak olarak konulmuştur. Bu süreçte, nüfusun yarısı olan kadınların eşit h..
25.11.11 BASIN AÇIKLAMASI
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1172) kez okundu
25.11.11 BASIN AÇIKLAMASI
BASIN AÇIKLAMASI Maltepe Kadın Platformu olarak, 38 sivil toplum kuruluşunun katılımı ile temsil ettiğimiz değerler ve yanımızda yer alan kitlelerle birlikte bir araya geldik.Birlikteliğimiz müşterek tek bir payda altında gerçekleşmiştir. Bu müşterek paydamız; “KADINA YAPILAN ŞİDDETE HAYIR” dır.Bizler, sosyal hayat içerisinde yer alan ve sesini duyurabile..
MALTEPE SPOR MAÇI
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1292) kez okundu
MALTEPE SPOR MAÇI
Maltepe Kadın Platformu maçtaydı..   Ceza nedeni ile seyircisiz oynanan karşılaşmaya Maltepe Kadın Platformu üyeleri üzerlerinde "Kadına Şiddete Hayır" yazılı tişörtler ve yakalarında siyah kurdeleler ile bir araya gelerek yaklaşık 500 kişi maçı izlediler. Platform üyelerinin yanı sıra mahalle muhtarları tarafından yapılan organizasyon dâhilinde de katı..
YÜRÜTME KURULU
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1541) kez okundu
YÜRÜTME KURULU
"Maltepe Kadın Platformu" Yeni Yönetimini Seçti"Maltepe Kadın Platformu 4. Toplantısını MAKSEV Tesisleri'nde gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda hem yeni yönetimini hem de Pazar günü oynanacak Maltepespor müsabakasına kadınların katılım organizasyon ile ilgili karar alındı21 Ekim 2011 - 10:52:42 Maltepe Kadın Platformu'nun açılış konuşmasını yapan Ayşe..
MALTEPE KADIN PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI İLE KURULUŞU
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1257) kez okundu
MALTEPE KADIN PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI İLE KURULUŞU
BASIN AÇIKLAMASIDeğerli Basın Mensupları;İstanbul Anadolu yakasının önemli ilçelerinden biri olan Maltepe’de hizmet veren-Sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerinin,-Siyasi partilerin kadın temsilcilerinin,-Belediye kadın meclis üyelerinin,-Maltepe kadın muhtarlarının, -Maltepe yerel basın kadın temsilcilerinin,-Maltepe’de bulunan üniversitelerin te..
ÇOCUKLAR MİLLETİN GELECEĞİDİR
01 Ocak 1970 Perşembe tarihinde yayınlandı (1733) kez okundu
ÇOCUKLAR MİLLETİN GELECEĞİDİR
ÇOCUKLAR MİLLETİN GELECEĞİDİR    Büyük önder ATATÜRK'ün onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak milli bayramımız olan 23 Nisan'ları çocuklara armağan etmiştir.   Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillere öğretilmesi ve Türk devletinin devamını emanet edeceğimizyeni Cumhuriyet bek&..